Základy a Štyri piliere podporujúce Pôrod
My – ženy, sme dostali vzácny dar – schopnosť rodiť deti. S týmto darom sme dostali do vienka aj dokonalú výbavu, aby sme pôrod zvládli. V najstaršej časti mozgu, v tzv.plazom mozgu, máme ukrytú jasnú pradávnu informáciu o tom , “ako“ prirodzene rodiť.
Každá bunka nášho tela, vie presne , čo má robiť, od chvíle, keď sa v našej maternici uhniezdi nový život, až po jeho narodenie.
Áno – všetko je už prírodou pripravené, dokonalo vymyslené a funguje to.
Je všeobecne známe a dokázané (dnes každý volá po evidence based:), že rodiaca žena potrebuje určité podmienky na to, aby sa v jej tele dostatočne vyplavovali hormóny podporujúce pôrod.
Avšak na tento dôležitý fakt sa v našich pôrodniciach akosi stále zabúda. Niekedy mi napadá, že je to skoro až zázrak, že dokážeme porodiť, v takých podmienkach, aké nám ponúka väčšina slovenských pôrodníc.
Častokrát je to, žiaľ, za veľkú cenu.
Našťastie už prilietajú prvé lastovičky doktorov a pôrodných asistentiek, ktoré sa pomaly prebúdzajú a zameriavajú sa na fyziologický mechanizmus pôrodu a snažia sa vytvoriť priaznivé prostredie pre rodiacu ženu. Veľká vďaka za vás a vaše úsilie.
Toto je tá jedna stránka mince – naše pôrodnice a personál.
Druhá stránka mince, sme my, samotné ženy, ktoré prichádzame rodiť do pôrodnice. Môžeme ticho čakať na osvietenie celého systému pôrodníctva.
Môžeme do pôrodnice vstupovať s pocitom, že nie sme dostatočne kvalifikované na náš vlastný pôrod a odovzdávať ho do rúk doktorom.
ALEBO
Môžeme už dnes, aj my samy, niečo urobiť pre seba, pre svoje dieťa a pre celý pôrodný proces. Veľa toho máme v našej moci, ani si to veľakrát neuvedomujeme.
Otázka znie, čo je to TO, čo máme reálne v našich rukách a čo nás pri pôrode podporí?
Sú to tri dôležité piliere, ktoré si žena počas prípravy na pôrod dokáže v sebe vystavať a následne sa môže o ne sama v sebe oprieť :
– Poznanie samej Seba
– Spoznanie a spojenie sa so svojim Telom
– Komunikácia so svojim Dieťatkom
Poznanie samej seba – objavovanie svojich častí, nefunkčných vzorcov správania, prevzatých presvedčení a názorov na seba, na pôrod, na vzťahy.. Odhaľovanie nášho vnútorného sveta a práca s ním, vie priniesť veľa prínosných vhľadov, precítení a uvedomení.
Vďaka tomu môžeme objaviť niečo, čo nám bráni plne sa prejaviť, byť sama sebou, byť tou dospelou ženou, čo sa chystá rodiť. Dáva nám to možnosť objaviť niečo nové, čo je v nás skryté a ešte zatiaľ neprejavené, náš potenciál.
Spomienka na našu vnútornú cicavčiu samicu – ktorou v skutočnosti sme.. Čím viac sa poznáme, tým viac sme vnútorne slobodné.
Spoznanie a spojenie sa so svojim vlastným Telom – zoznámenie sa so základnou fyziológiou a anatómiou pôrodu, spoznanie vlastného tela, prepájanie sa s ním, uvedomenie si a precítenie jeho nekonečnej inteligencie, načúvanie reči tela, vnímanie jeho signálov, dôvera v telo – toto je základ prípravy na pôrod. Hlboké poznanie a precítenie, že „moje telo vie“, vedomie, že sa môžem o svoje telo oprieť a s dôverou sa ku nemu pridať – prináša rodiacej žene pocit istoty.
Dieťa, ktoré nosíme pod srdcom – toto dieťa si nás vybralo za mamu (a aj otca si vybralo). To je aká česť. Komunikujme s ním už počas tehotenstva. Rozprávajme sa s ním. Príprava na pôrod je individuálnou ale zároveň našou spoločnou prípravou. Sme v tom spolu. Nás oboch čaká veľký prah. Prekročiť ho musíme každý sám, ale zároveň spoločne. Je to v skutku odvážny čin.
Dieťa vie, že potrebuje prejsť pôrodnými cestami, skrze našu panvu. Dieťa je pripravené tento veľký prah prekročiť a robí všetko, čo je v jeho silách, aby to zvládlo.
Dajme mu vedieť, že v tom nie je úplne samo, že ho vnímame, že sme pripravené s ním spolupracovať a že aj my urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme to spolu zvládli.
Dajme mu vedieť, že sa na neho už veľmi tešíme.
Každé dieťa vie, ako sa narodiť, každá žena vie, ako porodiť.
Toto sú v skratke tri pilere, ktoré si môžeme zvnútra nás samých vystavať. Sme architektky, staviteľky aj interiérové designérky zároveň.
Stavaním týchto pilierov, si v sebe, okrem iného, rozvíjame sebaempatiu, sebavedomie, intuíciu, vnútornú silu a vlastné vnútorné vedenie. Máme to celé vo svojich rukách.
Štvrtým pilierom je: Sprevádzajúca osoba – je to niekto, koho si žena, po vzájomnej dohode zvolí a komu dôveruje. Je to niekto, koho prítomnosť v žene umocňuje pocit bezpečia a pocit, že je ochraňovaná.
Je maximálne vítané, keď sa sprevádzajúca osoba účastní predpôrodnej prípravy spolu so ženou.
Výber pôrodnice/ pôrodného hniezda – toto predstavuje základy, na ktoré môžeme naše piliere pevne postaviť a následne sa o ne oprieť.
Ako píšem v úvode, už aj v niektorých slovenských pôrodniciach(nie iba v ČR a v Rakúsku), sú doktori a pôrodné asistentky ktorí podporujú ženu svojim rešpektujúcim a láskavým prístupom. Takáto podpora personálu určite prispieva k pocitu bezpečia rodiacej ženy. Rodiaca žena sa potrebuje v prvom rade cítiť bezpečne na mieste, kde rodí.
Je to práve pocit bezpečia, čo spúšťa v tele rodiacej ženy dostatočné vylučovanie hlavného hormónu pôrodu – Oxytocínu.
Podrobnejšie o všetkom napíšem v nasledujúcich článkoch.
Predstavila som tu základy a štyri piliere, na ktorých stojí a o ktoré sa opiera prirodzený proces pôrodu.
Akú dôležitosť tomu dáme a aký význam im pridelíme, je na každej z nás.
Máme v tom každá slobodnú voľbu.
Ak to s vami rezonuje, rada vás prípravou na pôrod, skrz poznanie seba, svojho tela a dieťaťa, prevediem.
Tehotenstvo a fyzická príprava ženy na pôrod
Naše telo
Keď sa povie fyzická príprava na pôrod, možno ako prvé sa viacerým objaví obraz cvičiacej tehotnej ženy. Áno, fyzická aktivita, ktorú si žena v tehotenstve sama zvolí a vykonáva ju pre radosť z pohybu, prináša rôzne benefity – rozprúdenie životodarnej energie v tele aj vo vnútorných orgánoch, podporuje zdravú silu a pružnosť svalov, do krvi sa vyplavujú hormóny šťastia a mohli by sme tu vymenovať ešte veľa iných, už všeobecne dobre známych faktov. Toto všetko ma pozitívny vplyv na ženu a aj na vývoj bábätka.
Veľakrát tieto cvičenia prebiehajú v kolektíve iných tehotných žien, čo tiež priaznivo vplýva na psychiku.
Keď pomáham ženám s prípravou na pôrod, sledujem viacero zámerov, ktoré sa spájajú v jedno dôležité a to je:
Dôvera v svoje vlastné telo
Naše telo je dokonalé, bez ohľadu na to, či si to uvedomujeme, alebo nie. Funguje samo a my túto skutočnosť berieme akosi automaticky a ani sa veľmi nad tým nepozastavujeme.
Je vítané a povedala by som priam žiadúce, aby si Žena bola plne a hlboko vedomá úžasnej dokonalosti a prirodzenej múdrosti svojho tela. Aby túto esenciálnu kvalitu svojho tela precítila a navnímala. Je to nápomocné na jej ceste kráčania celým tehotenstvom až k samotnému pôrodu.
Do tohoto procesu ženu pozývam a je na nej, do akej hĺbky je ochotná alebo má potrebu ísť.
Je to cesta na ktorej sa žena učí vedome vnímať a spoznávať svoje telo a jeho vrstvy.
Viesť s ním rozhovor, načúvať mu a porozumieť mu. Je to cesta, ktorá ponúka možnosť, vytvoriť si so svojim telom vzťah.
Vnímať ho ako múdreho partnera a skúseného parťáka, s ktorým sa vydá na jedinečnú a spoločnú cestu Zrodenia.
Pamätajme, počas pôrodu je telo našim najväčším spojencom a spoľahlivým sprievodcom.
Využime tento fakt a poďme s ním nadviazať dôverný kontakt.
Veď nakoniec, s našim telom trávime celý náš pozemský život.
Spôsoby a nástroje, ktoré nám pomáhajú sa prepojiť s telom sú rôzne. Od cieleného cvičenia (Gravid Jóga,Gravid Pilates), cez vedomý pohyb, vedomý dotyk (masáž, kranio-sakrálna terpaia), tanec, drámu, cítenie, vnímanie, dýchanie, vedomé gestá, zvuky, hlásky reči, meditácie – všetko sú to nástroje a väčšinu z nich pri práci využívam.
Tehotenstvo a psychická príprava ženy na pôrod
Psyché je naša Duša
Počas tehotenstva, sa pod vplyvom hormónov, všetko v nás ženách mení a meníme sa aj my samotné. Často nás to v období tehotenstva akoby „núti“ zaoberať sa viac sebou. Veľakrát je to práve tehotenstvo, čo v nás zobudí rôzne témy, či už nové, alebo „staronové“, ktoré si pýtajú našu pozornosť.
Niektoré témy sú pre nás výzvou a najradšej by sme sa im z rôznych dôvodov vyhli. Už toľkokrát sme ich odohnali a oni prišli zas. Pamätajme, že vždy máme voľbu, ako sa k týmto našim výzvam postavíme a čo s nimi urobíme. Pôjdeme zo zvyku tou starou známou cestou, na ktorej sa však už necítime dobre, alebo niečo zmeníme a dáme šancu vytvoreniu cesty novej.
Tehotenstvo postupuje a menia sa aj potreby ženy. Možno je to zvýšená potreba spánku, možno sú to ranné nevoľnosti, možno precitlivelosť, náladovosť alebo sa objavia nejaké strachy atď.
Naozaj to môže byť celá škála rôznych fyzických a psychických prejavov, ktoré ženu zrazu akoby zaplavia a ona môže mať pocit, že je to na ňu v danej chvíli naozaj príliš. Môže byť z toho aj zmätená, lebo veď : „jej kamarátka žiarila celé tehotenstvo šťastím a spokojnosťou a tehotenstvo bolo pre ňu od začiatku až dokonca najkrajším obdobím v živote“ a jej sa to deje úplne ináč „akoby to malo byť“…
Veru áno, každá z nás prežíva tehotenstvo ináč a je to úplne v poriadku.
Počas tehotenstva preto podporujem ženu, aby venovala pozornosť tomu, čo sa jej na nejakej úrovni dotýka. Čo jej robí dobre a naopak, v čom sa dobre necíti, z čoho je takpovediac rozhodená.
Podporujem ju, aby dokázala na hlbokej úrovni vnímať svoje fyzické aj psychické potreby a aby si ich dokázala sama pred sebou uznať a následne, aby sa postarala o ich naplnenie, tak ako momentálne dokáže.
Žena potrebuje vedome vnímať svoje správanie, svoje pocity, svoje telo a samu seba, so všetkým, čo sa v nej, v určitej situácii odohráva. Je to základný kameň prípravy na samotný pôrod.
Pri príprave na pôrod, na stretnutí so ženou, prípadne aj s jej partnerom, ma úprimne zaujíma, ako sa cíti ona sama vo svojom tele. Čo prežíva v poradni u lekára, ako sa cíti vo vzťahoch, ako žije, čo aktuálne rieši.
Práve tento náš „obyčajný“ každodenný život a naše prežívanie situácií, je to, z čoho sa dokážeme najviac o sebe dozvedieť. Za predpokladu, že sa aj dozvedieť chceme.
Čím viac poznávame seba, čím viac spoznáme naše časti, tým viac sme vnútorne slobodnejšie a silnejšie.
Počas tehotenstva a počas prípravy na pôrod, načúvam preto veľmi dôkladne a pozorne každej jednej žene. Mám záujem zistiť, aké sú jej skutočné potreby, čo hľadá, čo si pre seba želá.
Ctím si a rešpektujem individuálnu cestu každej ženy, ktorá vedie k naplneniu jej vlastných jedinečných prianí.
Keby som mala napísať, aké želania sú pre veľkú väčšinu žien spoločné a dôležité, v súvislosti s očakávaným pôrodom, tak by som to zhrnula do následovne:
Želám si, aby som dokázala v sebe vedome prebudiť svoju vnútornú ženskú silu,
svoju vnútornú autoritu, svoje vlastné vnútorné vedenie a všetko následovala.
Chcem, vstupovať do procesu pôrodu ako žena, ktorá je pripravená vedome sprevádzať dieťa, ktoré sa práve rozhodlo skrze mňa narodiť.
Toto je hlavný zámer, ktorý aj ja sledujem v celostnej príprave na pôrod. Po rokoch praxe je to práve tento zámer, ktorý aj mne dáva hlboký zmysel. Je to zámer, ktorý svojím obsahom presahuje obdobie prípravy na pôrod, je to želanie pre spôsob bytia.
To, že mám možnosť pomáhať ženám na tejto ceste ma napĺňa hlbokou vďakou.
NEWSLETTER
Vždy keď napíšem nový článok alebo pripravím novinky, dám vám vedieť ako prvým. Ak sa vám to páčiť nebude, odhlásite sa kedykoľvek jedným klikom