Keď sa dieťatko v brušku posadí KP a neotočí sa dole hlavičkou

Dieťatko sa počas svojho vývoja v brušku, v rámci možností, presúva..
Medzi 28.až 32. týždňom tehotenstva zaujme cca 90% detí polohu hlavou dole..
No stále je nejaké percento detičiek, ktoré sa dole hlavičkou neotočia ale
vyberú si polohu tzv. koncom panvovým KP..
Dôvody polohy KP môžu byť rôzne, ako zo strany dieťatka, tak aj zo strany
matky.. V skratke uvediem niektoré príčiny polohy KP – s niektorými pracovať
vieme, ale s niektorými nie..
Pár dôvodov zo strany Matky:
Fyziologicko-anatomické: atypický tvar maternice alebo panvy – maternica srdcového tvaru, niečo v maternici zavadzia – myóm, úrazy panvy alebo chrbtice, velký tonus mäkkých tkanív v panve alebo naopak malý tonus, zvýšené napätie svalov, ktoré súvisia s panvou, málo fyziologického pohybu – sedavý spôsob života..
Psychicko-Emočné: vnútorný život ženy a psychika – v prvom rade sú to rôzne strachy, vnútorné napätie ženy, pocit nedôvery, stres, zažitá trauma, snaha vyhnúť sa pôrodu, rôzne presvedčenia..
Vzťah ženy a muža: nezhody, problémy – dieťa vtedy necíti bezpečie a nechce sa mu velmi do takej atmosféry narodiť..
Dieťa:
Rôzne neurologické alebo fyziologické dôvody..
Dieťa touto polohou akoby na seba upozorňuje a pýta si pozornosť matky – tu som, všimni si ma.. Niekoré ženy pracujú do poslednej chvíle a dieťatko je v 35./ 36. týždni KP a týmto spôsobom vysiela správu pre maminu – haló haló som tu, nevenuješ mi pozornosť akú potrebujem – tak sa hlásim..
Dôležité je udržiavať s dieťaťom úzky kontakt a spojenie počas celého tehotenstva.. Vaše vzájomné napojenie a tvoja jasná správa pre dieťa, že sa na neho už velmi tešíš/tešíte, že si tu pre neho a s láskou čakáš na jeho príchod – toto dieťa potrebuje cítiť.. Ty a tvoje dieťa ste energeticky prepojení a vzájomne sa silno ovplyvňujete..
Ak je dieťa v polohe KP, naše zaužívané pôrodníctvo, ponúka žene zatiaľ jedinú možnosť a to je pôrod cisárskym rezom.. Žena u nás nemá na výber..
Preto veľa žien, ktorých sa toto týka, skúšajú rôzne metódy a spôsoby, aby sa ich dieťatko otočilo hlavou dole..
Niekedy sa to podarí, ale niekedy aj nie – sú jednoducho veci medzi nebom a zemou a na tie dosah nemáme.. No za pokus to určite stojí..
Čo nám ešte môžu v nemocnici navrhnúť je tzv. vonkajší obrat dieťaťa..
Je to fyzický, manuálny zásah, kedy doktor svojimi rukami zvonku otáča dieťa v maternici.. Táto metóda je v svoje podstate velmi necitlivá a nerešpektujúca a nesie so sebou možné riziká : narušenie Placenty, stres dieťaťa, prasknutie vaku blan a akútna sekcia.. S týmto manuálnym obratom sa zvyšuje riziko všetkých týchto vecí..


Máme však k dispozíci jemnejšie a neinvazívne možnosti..
Milá žena, chcem ťa povzbudiť v tom, že keď zistíš, že tvojmu dieťatku sa velmi nechce otočiť dole hlavou, začni hladať spôsoby, ako ty sama dokážeš ovplyvniť a podporiť dieťa v tom, aby sa otočilo..
Existujú rôzne nástroje, ktorými dokážeš vytvoriť priaznivejšie prostredie pre dieťa a pozývaš ho k tomu, aby sa otočilo.. Či to ale dieťa naozaj urobí, alebo nie – nechávaš s rešpektom na dieťa..
V podstate všetky metódy, ktoré prispievajú k uvolneniu napätia v tele sú velmi nápomocné.. Fyzické stiahnutie, fyzické napätie, bráni dieťatku sa otočiť a teda keď sa tenzia uvolní, vytvorí sa v tele väčší priestor a dieťatku dáš možnosť sa otočiť..
Hlavný zámer je vytvoriť viac priestoru pre dieťa na fyzickej úrovni ALE je to samozrejme ruka v ruke spojené s tvojim dostatočným uvolnením sa, na psychickej úrovni.. Jedno úzko súvisí s druhým a nevieme to oddeliť..
Pracovať na psychickej aj fyzickej rovine dáva velký zmysel a väčšiu nádej na úspech..
Spôsoby, ktoré pozývajú dieťatko k otočeniu dole hlavou sú rôzne, je ich v ponuke viac a vieš ich počas tehotenstva použiť..
Zvoniaca rolnička na dlhej šnúrke, svietenie baterkou v dolnej časti bruška, fyzické cvičenia a špecifické polohy s telom, chodenie po štyroch, spinning baby, rebozo, moxa, homeopatia, craniosakrálna terapia, masáž, watsu, fyzioterapia..
Dôležitý je však aj tvoj príbeh, tvoj vnútorný svet a emocionálno-psychické prežívanie..
Môžeš sa v tejto súvislosti obrátiť na dulu v tvojom okolí.. Dnes už väčšina z nás ovláda rôzne spôsoby a môže ti s tým profesionálne pomôcť..
Rada to urobím aj ja.. s Láskou Dary – dula, holistická counselorka..
NEWSLETTER
Vždy keď napíšem nový článok alebo pripravím novinky, dám vám vedieť ako prvým. Ak sa vám to páčiť nebude, odhlásite sa kedykoľvek jedným klikom