CELOSTNÁ PRÍPRAVA NA PÔROD

jan 24, 2023

Keď hovorím o celostnej príprave na pôrod, mám na mysli prípravu na úrovni fyzickej, teda na úrovni tela a rovnako tak aj na úrovni psychickej, úrovni Duše. Obe úrovne idú ruka v ruke, vzájomne sa prelínajú, ovplyvňujú,  podporujú. Tvoria jeden celok – nedá sa jednu od druhej oddeľovať.

Tehotenstvo a fyzická príprava ženy na pôrod

 Naše telo

 Keď sa povie fyzická príprava na pôrod, možno ako prvé sa viacerým objaví obraz cvičiacej tehotnej ženy. Áno, fyzická aktivita, ktorú si žena v tehotenstve sama zvolí a vykonáva ju pre radosť z pohybu, prináša rôzne benefity – rozprúdenie životodarnej energie v tele aj vo vnútorných orgánoch, podporuje zdravú silu a pružnosť svalov, do krvi sa vyplavujú hormóny šťastia a mohli by sme tu vymenovať ešte veľa iných, už všeobecne dobre známych faktov. Toto všetko ma pozitívny vplyv na ženu a aj na vývoj bábätka.

Veľakrát tieto cvičenia prebiehajú v kolektíve iných tehotných žien, čo tiež priaznivo vplýva na psychiku.

 

Keď pomáham ženám s prípravou na pôrod, sledujem viacero zámerov, ktoré sa spájajú v jedno dôležité a to je:

 

Dôvera v svoje vlastné telo

Naše telo je dokonalé, bez ohľadu na to, či si to uvedomujeme, alebo nie. Funguje samo a my túto skutočnosť berieme akosi automaticky a ani sa veľmi nad tým nepozastavujeme.

Je vítané a povedala by som priam žiadúce, aby si Žena bola plne a hlboko vedomá úžasnej dokonalosti a prirodzenej múdrosti svojho tela. Aby túto esenciálnu kvalitu svojho tela precítila a navnímala. Je to nápomocné na jej ceste kráčania celým tehotenstvom až k samotnému pôrodu.

Do tohoto procesu ženu pozývam a je na nej, do akej hĺbky je ochotná alebo má potrebu ísť.

Je to cesta na ktorej sa žena učí vedome vnímať a spoznávať svoje telo a jeho vrstvy.

Viesť s ním rozhovor, načúvať mu a porozumieť mu. Je to cesta, ktorá ponúka možnosť, vytvoriť si so svojim telom vzťah.

Vnímať ho ako múdreho partnera a skúseného parťáka, s ktorým sa vydá na jedinečnú a spoločnú cestu Zrodenia.

Pamätajme, počas pôrodu je telo našim najväčším spojencom a spoľahlivým sprievodcom.

Využime tento fakt a poďme s ním nadviazať dôverný kontakt.

Veď nakoniec, s našim telom trávime celý náš pozemský život.

Spôsoby a nástroje, ktoré nám pomáhajú sa prepojiť s telom sú rôzne. Od cieleného cvičenia (Gravid Jóga,Gravid Pilates), cez vedomý pohyb, vedomý dotyk (masáž, kranio-sakrálna terpaia), tanec, drámu, cítenie, vnímanie, dýchanie, vedomé gestá, zvuky, hlásky reči, meditácie – všetko sú to nástroje a väčšinu z nich pri práci využívam.

 

Tehotenstvo a psychická príprava ženy na pôrod

 

Psyché je naša Duša

Počas tehotenstva, sa pod vplyvom hormónov, všetko v nás ženách mení a meníme sa aj my samotné. Často nás to v období tehotenstva akoby „núti“ zaoberať sa viac sebou. Veľakrát je to práve tehotenstvo, čo v nás zobudí rôzne témy, či už nové, alebo „staronové“, ktoré si pýtajú našu pozornosť.
Niektoré témy sú pre nás výzvou a najradšej by sme sa im z rôznych dôvodov vyhli. Už toľkokrát sme ich odohnali a oni prišli zas. Pamätajme, že vždy máme voľbu, ako sa k týmto našim výzvam postavíme a čo s nimi urobíme. Pôjdeme zo zvyku tou starou známou cestou, na ktorej sa však už necítime dobre, alebo niečo zmeníme a dáme šancu vytvoreniu cesty novej.

Tehotenstvo postupuje a menia sa aj potreby ženy. Možno je to zvýšená potreba spánku,  možno sú to ranné nevoľnosti, možno precitlivelosť, náladovosť alebo sa objavia nejaké strachy atď.

Naozaj to môže byť celá škála rôznych fyzických a psychických prejavov, ktoré ženu zrazu akoby zaplavia a ona môže mať pocit, že je to na ňu v danej chvíli naozaj príliš. Môže byť z toho aj zmätená, lebo veď :  „jej kamarátka žiarila celé tehotenstvo šťastím a spokojnosťou a tehotenstvo bolo pre ňu od začiatku až dokonca najkrajším obdobím v živote“ a jej sa to deje úplne ináč „akoby to malo byť“…

Veru áno, každá z nás prežíva tehotenstvo ináč a je to úplne v poriadku.

Počas tehotenstva preto podporujem ženu, aby venovala pozornosť tomu, čo sa jej na nejakej úrovni dotýka. Čo jej robí dobre a naopak, v čom sa dobre necíti, z čoho je takpovediac rozhodená.
Podporujem ju, aby dokázala na hlbokej úrovni vnímať svoje fyzické aj psychické potreby a aby si ich dokázala sama pred sebou uznať a následne, aby sa postarala o ich naplnenie, tak ako momentálne dokáže.

Žena potrebuje vedome vnímať svoje správanie, svoje pocity, svoje telo a samu seba, so všetkým, čo sa v nej, v určitej situácii odohráva. Je to základný kameň prípravy na samotný pôrod.

 

Pri príprave na pôrod, na stretnutí so ženou, prípadne aj s jej partnerom, ma úprimne zaujíma, ako sa cíti ona sama vo svojom tele. Čo prežíva v poradni u lekára, ako sa cíti vo vzťahoch, ako žije, čo aktuálne rieši.
Práve tento náš „obyčajný“ každodenný život a naše prežívanie situácií, je to, z čoho sa dokážeme najviac o sebe dozvedieť. Za predpokladu, že sa aj dozvedieť chceme.

Čím viac poznávame seba, čím viac spoznáme naše časti, tým viac sme vnútorne slobodnejšie a silnejšie.

Počas tehotenstva a počas prípravy na pôrod, načúvam preto veľmi dôkladne a pozorne každej jednej žene. Mám záujem zistiť, aké sú jej skutočné potreby, čo hľadá, čo si pre seba želá.

Ctím si a rešpektujem individuálnu cestu každej ženy, ktorá vedie k naplneniu jej vlastných jedinečných prianí.

Keby som mala napísať, aké želania sú pre veľkú väčšinu žien spoločné a dôležité, v súvislosti s očakávaným pôrodom, tak by som to zhrnula do následovne:

Želám si, aby som dokázala v sebe vedome prebudiť svoju vnútornú ženskú silu,

svoju vnútornú autoritu, svoje vlastné vnútorné vedenie a všetko následovala.

Chcem, vstupovať do procesu pôrodu ako žena, ktorá je pripravená vedome sprevádzať dieťa, ktoré sa práve rozhodlo skrze mňa narodiť. 

 Toto je hlavný zámer, ktorý aj ja sledujem v celostnej príprave na pôrod. Po rokoch praxe je to práve tento zámer, ktorý aj mne dáva hlboký zmysel. Je to zámer, ktorý svojím obsahom presahuje obdobie prípravy na pôrod, je to želanie pre spôsob bytia.

 

To, že mám možnosť pomáhať ženám na tejto ceste ma napĺňa hlbokou vďakou.

 

NEWSLETTER

Vždy keď napíšem nový článok alebo pripravím novinky, dám vám vedieť ako prvým. Ak sa vám to páčiť nebude, odhlásite sa kedykoľvek jedným klikom

* indicates required